Brozanská historie
Příspěvky
Kompletní historie Brozan (úvodní čast)
13. 3. 2012
Městýs Brozany se starým hradem, farním kostelem sv. Gotharda ke cti založeným, se školou a poplužním dvorem, leží na levém břehu Ohře, kteráž částečně ve stínu hustého křoví a vysokých olší skrytá tu a tam jako stříbrný pruh po utěšených nivách a úrodných polnostech vybleskuje a rychlým během již tu do blízkého Labe pospíchá. Tato krajina jest pěkný kousek naší 'žírné vlasti', lůno úrody, klidné to místečko bujarým stromovím vysázené, nejlepšími polnostmi požehnané; v pozadí jejím spatřujeme v dáli modravé české Středohoří, jehož velikáni k nebi dosahují...
Kompletní historie Brozan (prostřední čast)
12. 3. 2012
"Tímto poddáním, jemuž ihned následovalo, že pražané dali Mělnickým za svého hejtmana pověstného Jana Smiřického, vysloven zničující rozsudek nad kapitulou zdejší, která ovšem v městě kališnickém více jista ani trpína nebyla... Kněžstvo hledalo spásu svou v útěku, chrám odevzdán kněžstvu pod obojí, v jehož rukou zůstal pak až do doby pobělohorské. Statky rozmrhány. To byl konec kapituly mělnické, co nyní následovalo, nebylo nic jiného nežli živoření a rozklad... Tak jako císař a s ním celý katolický svět považovali hnutí husitské za pomíjející a doufali pevně v brzké jeho udolání, tak zajisté také kapitularové zdejší utěšovali se, že záhy přejde bouře burácející, nastanou poměry staré a oni že vrátí se do sídla svého a ku svým beneficiím. Ale jinak psáno bylo v knize osudu! Nenavrátili se více."
Kompletní historie Brozan (dokončení)
20. 1. 2011
"Jen část zámku zachovala se nám, dosti chatrný díl velikého celku, jak nám jej horlivý spisovatel Fr. A. Heber ve svém popisu vyobrazil a popsal," píše Fr. Beneš v 2. pol. 19. st., ale ještě před vyhořením zámku na konci 70. let., kdy byla renesanční sgrafita zakryta hladkou omítkou. Heber (1845) však ze Zikmundovy výmalby už mnoho neviděl, bohužel ani letopočty a znaky Vřesovců, proto chybně připsal stavbu zámku až Janu Zbyňku Zajícovi z Házmburku. Dle Beneše (1863) šlo rozeznat "obrysy, které symbolicky víru, naději a lásku naznačují, pod nimi pak chatrné nápisy: spes... est optimo futurorum quod eum... spe... Naděje - Charitas - Láska. Severovýchodně spatřujeme ještě obrazy: narození, ukřižování, vzkříšení a vnebevstoupení Páně, Samsona a Davida".
Historické články o Brozanech
5. 1. 2009