Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svět poznání

Příspěvky

Božena Němcová - Z korespondence

2. 9. 2011

| Komentářů: 0

| Rubrika: Svět poznání

Tělo moje jste měli, činy moje, moji upřímnost, ale touhy moje šly do dálí, kam, tomu jsem já sama nerozuměla. Toužila jsem, chtěla jsem to prázdné místo v srdci něčím vyplnit, a nevěděla čím. Tenkráte myslila jsem, že to může být jen láskou k muži; - nyní vím, že to není pravda. Byla jsem sama sebou nespokojená, nesjednocená. (muži, 1857)

 

Božena Němcová - Babička (vybrané pasáže)

2. 9. 2011

| Komentářů: 0

| Rubrika: Svět poznání

"Po Hynkové smrti, když na mne všechny těžkosti, choroba, zármutek, bída, klam v lidech, jež jsem za přátely držela, — vše to když na mne doráželo a mysl moji tížilo, našla jsem v spisech svých listek, na němž poznamenán byl plán k „babičce“ již od tří let. Čtu, s větším a větším zalíbením, a jako nějaká fata morgana začne tu přede mnou vystupovat luzný obraz malého údolíčka, do nejmenších podrobností, a v něm tichá domácnost Proškovic rodiny, v níž babička hlavní osobou. — Nemohu to ani povědít, jak mne tenkráte zpomínka ta, unášejíc mne z trudu života do utěšených dob mládí, umírnila, potěšila." (Němcová, 1855)

 

Zákoník práce u Ústavního soudu

20. 4. 2008

| Rubrika: Svět poznání

PROLOG: "Ústavní soud zdůrazňuje elementární zásadu, že nemůže být arbitrem politických sporů o to, zda Česká republika bude mít více liberální či více sociální zákoník práce. Státní moc slouží všem občanům a stát se nesmí vázat na žádnou výlučnou ideologii. Smyslem existence Ústavního soudu je ochrana ústavnosti a jediným kritériem jeho rozhodování je ústavní pořádek. (...) zabývá se pouze ústavněprávními aspekty napadených ustanovení, a nevyjadřuje se k jejich vhodnosti a účelnosti, např. z hlediska existence svobodného trhu a podobně."
 

Přirozené právo

13. 9. 2007

| Komentářů: 0

| Rubrika: Svět poznání