Jdi na obsah Jdi na menu
 

Oldřich W. Smola : Na radar se těším
                 

- komentovaný komentář
                       


Na radar se těším a až tu bude, bouchnu šampáňo, protože budu moc veselej. Ono jak tu jednou bude stát, lidi si na něj zvyknou a brzo je nejen přestane srát, ale hlavně i zajímat. Teda za předpokladu, že ten paprsek smrti nikoho neusmaží.

(pozn.auth. A proč se těšíš? Proč budeš veselej? Že zde zase bude vojenská základna cizího státu? Že to bude prosazeno navzdory názoru občanů? Jseš věřícím stejné víry jako Topolánek, že když chceš mír, musíš připravovat válku?
Mně osobně je tedy bližší pacifismus, ale to, že zvyk je železná košile a že si člověk zvykne na všechno, je pravda, bohužel)


Diskuze kolem radaru je pěkně na hovno, a o skutečně věcnou debatu u nás není zájem. Například šéf naší katedry, PhDr. Petr Suchý PhD. někdy před rokem a půl uspořádal sérii veřejných přednášek na tohle téma a přišlo tam asi dvacet lidí. Argumenty u nás asi jen tak někoho neserou. Pro politiky je to věc prestiže (ČSSD), ideologie (SZ, KSČM,ODS) nebo prostě snahy přežít (KDU-ČSL), respektive kombinace těch prvků. Jenom postoj ODS a KSČM považuju za věrohodnej, i když se nedá tvrdit, že promyšlenej. Ostatní lavírujou, aby se zavděčili veřejnosti a tak dál.

(pozn.auth. Postoj ODS je stejně promyšlenej a věrohodnej jako ostatních stran, jinými slovy, u nikoho nevidím "žádné idey", jak řekl Palacký o máchových básních; o nějakou koncepční politiku nebo myšlenky ale v naší republice stejně nejde, tak mi to může bejt jedno, stejně jako, že zdrojem vší moci je lid a ne politické strany)

Zahraniční a bezpečnostní politika bohužel v posledních letech degradovala na roli klacku, kterým opozice mlátí koalici, a to je v každým případě špatně - je to vidět jak na přístupu k radaru, tak hlavně k navýšení počtu vojáků v Afghánistánu - tam jsou argumenty ČSSD vyloženě účelový.

(pozn.auth. Argumenty koho? Levicové socdem jako celku, jejich voličů? Názory jejího vedení, Zaorálka? Nebo jejích poslanců? Ale těch posledních asi ne, protože většina jich žádné nemá, viz případy Melčáka, Pohanky, Wolfa a Snítilýho... válka v Afghánistánu byla a je kontroverzní, a tak nevidím důvod, proč by ty druhé názory neměly být někým řečeny... proč posílat české vojáky na nějaké mise, proč počty vojáků dál navyšovat?... někdo se takhle ptát musí a tvoje právo zase je, takový otázky pokládat za účelový... ale proč si nepíchnout do Paroubka,co?)


U radaru je to ale ještě jednodušší - strany mlátěj prázdnou slámu, stejně jako média a neuvěřitelně dlouhá řada expertů, kterým by člověk rád věřil. Celá kauza trvá prostě příliš dlouho na to, že se pořád dokola opakujou stejný argumenty, obě strany prostě papouškujou jak volové a neberou v potaz relevantní argumentaci protistrany. Obhájci nedovedou vysvětlit, proč je potřeba vystavět nefunkční systém, a kritici zase to, jak by to mohlo vyvolat závody ve zbrojení nebo proč by to mělo vadit Rusům (nebo proč by měli mít právo do toho mluvit). Hlavně to druhý je zarážející, protože logika je proti tomu - interceptorů ("antiraket") má být v Polsku deset. Rusko má strategických jaderných střel asi 2500, většina z nich s více hlavicemi. Nebo jim vadí, že by jim radar viděl na zahrádku? To je z velké části ošetřeno omezeným provozem radaru, jeho omezeným dosahem, a hlavně, kdo si myslí, že radar objeví něco víc než jiné rozvědné a sledovací systémy, jako jsou družice a letadla AWACS?

(pozn.auth. tady přece nejde o Rusko a je-li jediným argumentem pro radar strach z Ruska, potom je tak argumentace neskutečně pitomá, protože "jedna koule v Brdech" neni žádná banalita, je to "ano" určitému vidění světa, a sice takovýho, že spasitel světa přijde z USA, on totiž nepřijde... bushovská koncepce sóloakcí, mesiáškýho přístupu ke světu a šíření demokracie humanitární válkou je naopak cestou do pekel... pro čtenáře tohodle webu připojím Rumsfeldova slova, "že cíl si vybírá spojence, nikoli spojenci cíl"... přesně o tohle jde a ne o Rusko, tenhle přístup "Světového Demokrátora" mi vadí)

Všem odpůrcům raketové obrany doporučuju přečíst si názor Margaret Thatcher, protože ta má v tomhle případě mimořádně přesvědčivou vizi. Hlavní myšlenka je, že by se toho systému mělo účastnit co nejvíc zemí, včetně Ruska. Vpodstatě všechny země, které mají zájem o mír a nešíření jaderných zbraní. Argumentace toho experta na tvých stránkách, že "náš" radar a těch pár raket v Polsku povede nějakou zemi k zvýšení úsilí o vyzbrojení se jadernými zbraněmi nemá logiku. Pokud nějaká země nemá jaderné zbraně a neusiluje o ně, nebude na ně mít deštník vliv. Pokud o ně usiluje, tak si jich stejně vyrobí víc.

(pozn.auth. rakety jsou na hovno všechny, i ty obranný, i ty humanitární... ale k "tomu expertu", tím, že buduješ další svoje vojenské základny a chystáš ohromný projekt jakým je deštník, začínáš nebo nezačínáš mistrovství světa ve zbrojení? Nebo je to skutečně banalita?)

Smysl mi nedává, proč by se někdo racionální snažil vyřadit z provozu "náš" radar - vojenská zařízení nebývají cílem, rozhodně ne pro zemi, která má jen pár raket (třebaže víc než deset). Cílem by logicky bylo útočit na města. Důvodem je mimo jiné to, že pro útok na vojenské zařízení je třeba střely s vysokou přesností - radar bude určitě dobře chráněn betonem. Takové střely nemá nikdo než Rusko a USA, a i kdyby je někdo další vyvinul, měl by pak schopnost vést jadernou válku v takovém měřítku, že v případě války s ním by nás jeden výbuch někde v lesích neposral, protože bysme byli v prdeli z výbuchů ve městech. V souvislosti s tím musím zmínit zásadní nekonzistenci "levicových" odpůrců radaru. Velmi důrazně vystupují proti nacionalismu (viz např. Lisabonská smlouva), ale najednou jim hrozně vadí, že by něco bouchlo na území ČR. Jako by nebylo stejně na hovno, když budou srovnaný se zemí metropole jiných zemí v Evropě (nehledě na to, že jaderný spad a množství prachu ve vzduchu by nás zabilo, i kdyby v ČR nevybuchlo nic).

(pozn.auth. líbí se mi, že říkáš, levicoví odpůrci a ne třeba marxisti či stalinisti... ale "o slova přece nejde, sám mi říkáš Lakmé a já ti říkám Romane", jde spíš o to - má radar v Brdech smysl? Bude svět bezpečnější, díky tomu, že postavíme radar chránící jiné americké základny?)

Mohl bych pokračovat ve výčtu hloupých argumentů odpůrců deštníku, ale už tak to mám moc dlouhý, takže to uzavřu tím, že obhájci radaru se taky moc nepředvedli, protože ani oni nepředkládají přesvědčivý argumenty, proč tu ten radar mít, nebo je podávaj nesrozumitelně. Každej člověk, kterej se k celý věci chce vyjadřovat a např. by hlasoval v referendu, by se měl pídit po jádru věci bez ohledu na kampaně, protože ty jsou na hovno obě (i když ta "proti" sem tam sprostě lže, kdežto "pro" "jen" neříká všechno). Jít proti radaru, protože nemám rád ODS a tuhle vládu, nebo proto, že se mi nelíbí, jak je ten radar prosazovanej (autoritativně), bez ohledu na průzkumy veřejnýho mínění atd., to považuju za krajní nezodpovědnost. "Tam někde venku je pravda" (Akta X), kdo ji nehledá, má nakonec v ruce leda hovno (nebo chleba mazanej syflem) a měl by držet hubu.

(pozn.auth. Přesně tak, jde o jádro věci! Ale o co jde v tomhle případě? Právě, že o prosazení blbosti na úkor hlasu kohokoli! Sám si neuvedl jediný argument, proč by zde radar měl být, ale já ti odpouštím, protože vím, že se k tomu ještě vyjádříš. Tipuju něco o nebezpečí perských raket. Naše názory jsou ale nepodstatné, moje ne i tvoje ano, ale o to jde. Možná nelegitimní a určitě neschopná vláda, držící se u moci jen díky tomu, že uplatila pár poslanců, prosadí věc bez ohledu na názory lidí, díky nimž se k moci dostala. Arogance bez argumentů. "Jedině my jsme povoláni, o tom rozhodnout." Ale to jsou kecy, úplně stejný, z jakých byla vystavěna ona proradarová kampaň. A že to bylo pěkné čtení...
No a i když na tom pramálo záleží, zde se přiznávám - Já, Jiří Jan Trestr, jsem pacifista (což za nezodpovědnost nepovažuju) a jsem proti radaru. Jsem proti jakékoli cízí vojenské základně. Nejde to pochopit? Říkáš, že je to blbost, že jdu proti radaru, kvůli tomu, že nemám rád ODS a tuhle vládu, ale je to pořád blbost, když budu tvrdit, že nemám rád USA? A současnou politiku USA opravdu rád nemám a myslím si, že Bush je čůrák. Ale stejně tak bych byl proti nějaké armádě, která by se chtěla u nás uhnízdit na dlouhou dobu, i kdyby šlo o Němce. A nějakej můj názor na ODS vůbec nehraje roli, až se s ČSSD domluví, nebo až přemluví některý jejich poslance, myslíš, že změním názor? ČSSD má štěstí, že je proti. Zatím.
Přesně o to jde, o prosazení něčeho navzdory. Nás v USA nezajímá, co tomu říká ostatní svět a nás v ODS nezajímá, co tomu říkají ostatní. My máme pravdu. No, mě o ní nepřesvědčili. Myslím si, že svět nebude s radarem bezpečnější. Spíš naopak. Nepřesvědčili mě o jeho potřebě, proto jsem nemohl ustoupit ze svýho přesvědčení a schválit instalaci vojenského zařízení cizího státu. Když už jsem jednou tím pacifistou, když už jsem jednou proti válce a zbrojení. Nejde to pochopit? Nevím jak ostatní, jak hodnotné jsou ony průzkumy či co ty lidi k odmítání radaru vede. Ale, neodmítli politiku prosazování všeho silou i lidi ve volbách, v těch amerických i v těch našich?
Co na tom však záleží... "Co je mi do bohů?", ptá se Nietzsche. Není už všechno rozhodnuto? Osobně si myslím, že v tebou kritizované sociální demokracii, se najde nějaký ten konstruktivní typ. Zakrátko si to šáňo otevřeš.
Na závěr už jenom jeden citát Stefana Zweiga: "Úřady a vojenské organizace, které řídí válečný aparát, také nespaly, a zatímco my jsme se opájeli utopiemi, ony vydatně využily dobu míru k tomu, aby již předem zorganizovaly masy a dostaly je do rukou už jaktžtakž připravené k výstřelu. Už teď, v míru, vzrostla díky zdokonalené propagandě všeobecná servilita do neuvěřitelných proporcí a je třeba podívat se tváří v tvář skutečnosti, že od vteřiny, kdy do světnic vtrhne rozhlasové hlášení o mobilizaci, nelze nikde čekat odpor. Vůle člověka, který je zrnkem prachu, nemá už dnes význam.")


 

 
----------------------------------------------
Tento komentář, který jsem pro potřeby tohoto webu nazval "Na radar se těším", mi byl 16. prosince 2008 zaslán mejlem.  A byl uvozen následujícími slovy:

"No tak jsem to tam u tebe nenašel. Mluvím samozřejmě o možnosti komentáře. Typicky diktátorská a totalitářská praktika, nedat možnost reakce, neposlouchat slovo lidu, nenaslouchat jeho přáním a rozmarům, to je typické, Heil die Linke!!
Takže to budeš muset snýst mejlem a v případě chuti to pověsit někam, protože tohle si, panáčku, za klobouk nedáš. Jestli máš pocit, že píšu kraviny, tak to si počkej na příští odstavec!"

(pozn. auth. Možnost komentáře tu je a vždycky byla, ať už třebas pod videem s Philipem Coylem, nebo pod článkem o schválení radarových smluv v Senátu; stačí se dívat, Oldo; co vidíš pod tímhle textem?)
 

 
 

 

 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář